کشف پنج مانع اساسی مسیر موفقیت
August 22, 2015
۲۸ راهکار جهت افزایش مهارت قاطعیت و هنر « نه » گفتن
September 17, 2015
نمایش همه

هشت اثر مهم تمرکز موثر

تمرکز موثر masiremovafaghiat.com

در طی زندگی روزانه، همه ما شرایط گوناگونی را تجزیه و تحلیل می کنیم، به مشکلات می پردازیم، دست به انتخاب و تصمیم گیری می زنیم و براساس آن ها اقدام می کنیم.
گاهی موقعیتی پیش می آید که نیازمند پاسخ سریع و بدون معطلی است. حتی یک تصمیم گیری عادی در زندگی، مانند تصمیم گیری برای مرخصی، می تواند ما را در یک پروسه پیچیده و عجیبی درگیر کند.
حل مسئله، تصمیم گیری و اقدام به عمل، همه و همه برای شروع نیازمند سطح معقولی از تمرکز هستند. گاهی تمرکز شما باید روی یک نقطه مشخص باشد، اما گاهی لازم است که زاویه باز را برای دیدن برگزینید و یا فکرتان را برای نگاهی عمیق تر به پس زمینه موضوع مورد نظر تنظیم کنید.
همچنین تحقیقات بسیاری نشان داده است که کسانی که در کارهایشان تمرکز می کنند، نه تنها بازدهی آن کار بالا می رود، بلکه قابلیت این را دارند تا به واسطه تمرکز، نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنند.
تمرکز فکر با قدرت یادگیری در ارتباط است. به این معنی که هر قدر تمرکز بالا باشد، درک، دقیق تر و عمیق تر و یادگیری سریعتر انجام می گیرد. به طور کلی میتوان گفت که تمرکز اعتماد به نفس را بالا می برد و روی هر موضوعی تمرکز نمایید، در همان زمینه رشد می کنید.
بر این اساس تیم آموزش مهارت گروه مسیر موفقیت تصمیم گرفتند تا شما عزیزانِ همراه را با نحوه تمرکز صحیح آشنا نمایند تا بتوانیم در دوره آموزشی تصمیم گیری سریع مورد استفاده قرار دهیم.
اما در ابتدا؛
تمرکز و انواع آن:
پیش از آنکه به تکنیکهای تمرکز بپردازیم، نخست باید با انواع تمرکز آشنا شویم.
تمرکز ساده و تمرکز دشوار
میتوان تمرکز را به دو بخش اصلی ساده و دشوار تقسیم کرد. مثال ساده آن که برای همه ما اتفاق افتاده، تفاوت بین خواندن یک کتاب درسی علمی و یک کتاب داستانی مهیج است. مطالعه یک کتاب علمی از آنجا که نیاز به فهم کامل و تجزیه و تحلیل دارد، به سرعت مغز را خسته می کند و اجازه تمرکز را میگیرد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که خواندن اینگونه کتابها را که تمرکز روی آن دشوار است، به صبح اول وقت یا شب و پیش از خواب موکول کرد. در حالی که خواندن کتاب مهیج داستانی کوتاه، همیشه لذت بخش است و با یک تمرکز ساده می توان به راحتی آن را ساعتها خواند، چون این موضوعات هیچ وقت احتیاج به تجزیه و تحلیل ندارند و انرژی کمتری نیز می برند.
پس تمرکز بر روی موضوعاتی که حالت سرگرمی دارند همیشه آسانتر از موضوعات درسی و جدی هستند.
تمرکز ارادی و تمرکز غیر ارادی
آیا تا به حال موضوعی آن قدر برایتان مهم بوده که حتی با وجود خستگی بسیار و داشتن افکار پریشان، خود را با تلاش بسیار روی آن موضوع متمرکز کنید؟
به این نوع تمرکز که تمام نیروی خود را با اراده ای قوی بر روی موضوعی قرار می دهید، تمرکز ارادی گفته میشود. از مطالعه شب امتحان و تلاش برای تمرکز بر روی محتوای درسی میتوان به عنوان یک نمونه از تمرکز ارادی نام برد.
در حالت برعکس آن نیز تمرکز غیر ارادی قرار دارد. در این حالت شما بیشتر به وسیله اشتیاق و تمایلات درونی خود فکر و ذهنتان را روی مسئله خاص متمرکز مینمایید که این نوع تمرکز را می توان هنگام لحظات هیجانی مانند ترس و خشم به خوبی حس نمود. زمانی که از موضوعی به شدت عصبانی هستید، نمی توانید به جز آن به چیز دیگری فکر کنید، یا اینکه وقتی که به صورت ناگهانی ازصدای بلند می ترسید، به طور ناخودآگاه همه فکر خود را به مساله صدا و منبع آن متمرکز می کنید.
تمرکز سریع و تمرکز طولانی
از دیگر دسته بندی های تمرکز می توان به تمرکز سریع و تمرکز طولانی مدت اشاره نمود؛
تمرکز سریع همان طور که از اسمش پیداست، مدت زمان محدودی است که میتواند ارادی یا غیر ارادی باشد.
به عنوان مثال، تمرکز بر روی یک نقاشی و لذت بردن از آن یک نوع تمرکز سریع است، اما تمرکز بر روی کتابهای درسی از آنجا که احتیاج به دقت و انرژی بیشتر و زمان طولانی دارد، یک نوع تمرکز طولانی محسوب می شود. بسیاری از افراد، مشکلی با تمرکز فوری ندارند و به راحتی به آن دست پیدا می کنند، اما تمرکز طولانی معمولا دشوارتر است و نیازمند تمرینات بیشتری است.تمرکز، اثراتی بر ذهن ما و بر زندگی ما دارد؛
از مهمترین اثرات تمرکز فکر می توان اشاره نمود به :
تصمیم گیری سریع
فردی که قدرت تمرکز در افکارش را دارد، می تواند به سرعت العمل فوق العاده ای دست بزند و در مقابل حوادث در زمانی کوتاه، عکس العمل خوب و کاربردی از خود نشان دهد.
تقویت قدرت یادگیری
تمرکز قوی باعث می شود، مطالب را سریع و منظم به خاطر بسپاریم و در موقع نیاز آنها را به کار بگیریم. حافظه خوب به ما توانایی این را می دهد که مطالب راسریع به حافظه سپرده و در موقع لزوم از آن به راحتی استفاده نماییم.
هدفمند بودن
زیر بنای انجام هر کاری، داشتن هدف در آن کار است. تمرکز فکر باعث می شود فرد بر سر دو راهی قرار نگیرد و دارای مقصدی مشخص باشد، یعنی افکار وی هدفمند می شود.
تقویت قدرت استدلال
فردی که کاملاً تصمیم خود را می گیرد، کمتر افسوس می خورد و احساس پشیمانی نمی کند و تصمیماتی که می گیرد منطقی تر و با دلایل مشخصی می باشند.
تسلط بر احساسات و هیجانات و کسب آرامش
افرادی که تمرکز قوی دارند، می توانند تسلط کاملی بر روی احساسات و هیجاناتشان داشته باشند، فرد متمرکز خود را نمی بازد، عصبانی نمی شود و در هر حال از آرامش برخوردار است. همچنین از آرامش روحی و روانی برخورداراست و به جای اینکه از حوادثی که در اطراف اتفاق می افتد ناراحت و نگران شود، در کمال آرامش و نظم آن مشکلات را پشت سر می گذارد.
صرفه جویی در وقت و انرژی
انسانهای متمرکز، انرژی و زمانشان را صرف افکار بیهوده و مغشوش نمی کنند؛ هر فکری که در ذهن دارند واضح و مشخص است و تک تک آنها برای به نتیجه رسیدن و کسب هدف است و این حالت این افراد ارزشمند است.
درک احساسات و اعمال دیگران
افرادی که دارای مهارت تمرکز قوی هستند، به اعمال و رفتارهای دیگران بسیار دقت می کنند و نسبت به آن شناخت کافی دارند ورفتار دیگران کمتر میتواند باعث خشم و عصبانیت آنها شود همچنین انتخابهایشان را هم با آگاهی بیشتر انجاممی دهد.
آسان شدن کارها
ظرفیت و فعالیتهای مغز با حواس پرتی کاهش می یابد. اگر می خواهید کار خود را با زحمت کم و در کوتاهترین زمان به نتیجه مطلوب برسانید باید حواستان را روی آن کار متمرکز نمایید.
تمرکز، انرژی و قدرت تازه ای به شما می دهد تا برای انجام کارهایتان، نیرو، انگیزه و علاقه فراوانی داشته باشید.
تمرکز موثر یک مهارت است و مانند کلیه مهارت ها قابل آموزش و یادگیری است و به شما دوستان عزیز نیز توصیه می نماییم که این مهارت گرانبها را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید در مواقع لزوم به خوبی متمرکز شوید و یا تصمیم صحیحی در مدت کوتاهی اتخاذ نمایید.

تیم آموزش مهارت

گروه مسیر موفقیت

masirsite.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *